5 najważniejszych informacji dnia

Pięć dekad badań nad marihuaną. “Kolosalny wpływ na życie człowieka”

[Interia.pl] Uzależnienie od marihuany znacząco podnosi ryzyko schizofrenii, a najbardziej dotyczy to młodych mężczyzn. To wynik analizy danych z pięciu dekad obejmujących prawie 7 mln osób. Zdaniem badaczy przyczyna może leżeć w coraz większej mocy sprzedawanego narkotyku, a także we wzroście częstości uzależnienia

Czytaj więcej…

Dramat 8-latka trwał dłużej. “W piżamie na przystanku”

[Wp.pl] Na jaw wychodzą nowe fakty z życia 8-letniego Kamila, który zmarł w szpitalu po tym, jak skatował go ojczym. Jesienią chłopiec został znaleziony na przystanku w Olkuszu w samej piżamie – informują małopolskie media. Matka mieszkała z chłopcem w tym mieście, ale po kolejnych kłopotach wróciła do Częstochowy.

Czytaj więcej…

PiS wręczyło czeki z zawyżonymi kwotami. Wśród strażaków zawrzało

[Onet.pl] PiS wręczyło czeki z zawyżonymi kwotami. Wśród strażaków zawrzało W marcu i kwietniu w całej Polsce odbyło się kilkadziesiąt konferencji prasowych, na których wojewodowie, często w obecności ministrów, posłów czy senatorów, przekazywali jednostkom OSP czeki z dofinansowaniem na nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Wspartych w ten sposób zostało łącznie 456 remiz w całym kraju. W mediach przedstawiano później informacje, jakoby rząd kupował strażakom nowe wozy, a na czekach, jakie odbierali strażacy, widniały gigantyczne kwoty.

Czytaj więcej…

Internet zalany artykułami autorstwa AI. Jak je rozpoznać?

[Antyweb.pl] Od miesięcy zachwycamy się tym, jak szczegółowe i realistyczne teksty potrafi generować sztuczna inteligencja, a w międzyczasie za naszymi plecami powstaje podziemie dziwnych stron internetowych. Na pierwszy rzut oka mogą nie budzić złudzeń, ale wystarczy zagłębić się w tekst, by rozpoznać ślady AI.

Czytaj więcej…

Dzień Zwycięstwa w Rosji. Tak skromnych obchodów nie było nigdy

[Rmf24.pl] Dzień Zwycięstwa w Rosji, hucznie celebrowane każdego roku upamiętnienie zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą w II wojnie światowej, w tym roku będzie miał wyjątkowy charakter. I to nie dlatego, że będzie obchodzone ze szczególną pompą, wręcz przeciwnie – zostanie zmarginalizowane ze względu na odwołane defilady, obawy dotyczące bezpieczeństwa i niewielkie zainteresowanie udziałem wśród zagranicznych przywódców.

Czytaj więcej…